Committees

COMMITTEES FOR THE SESSION 2017-2018    

KENDRIYA VIDYALAYA No.1 PATIALA CANTT.

S. NO.

COMMITTEES

NAME OF THE STAFF MEMBER

(Mr./Mrs./Ms.)

SIGNATURE

1

CCA

 

Narender Kaur, PGT(English) --I/C

 

,PGT(Hindi) – Assistant Coordinator

 

Netram – TGT Skt   Member

 

 Manju TGT Art   Member

 

2

Examination CBSE

Hardev Singh, PGT (Bio) I/C

 

Ruchi Dhiman, PGT(Physics)

 

Rajwinder Kaur Sekhon, TGT (S.Sc)

 

Karamjit Kaur, LDC

 

 Des Raj, Sub Staff.

 

Home Examination

SaritaSapra, PGT(Chem) I/C

 

Manoj Kumar, TGT  (S.Sc)

 

Kamaljeet Kaur, TGT (Maths)

 

Net Ram,TGT(Skt)

 

Banwari Lal, Lab Attd

 

Harbhagwan Gir, Lab Attd

 

3

Time Table  & Leave Arrangement Committee

Suchitra Malhotra, PGT (Maths)I/C

 

Ranjana Nayyar, TGT (Sci.)

 

Jitender Kaur, TGT (Maths)

 

  JP Kaur, TGT (Maths)

 

4

Fresh Admissions

Tarik Nagpal, PGT (Eco.) I/C

 

Sadhna Gupta TGT Eng

 

Amarpal PRT

 

H K Bawa PRT

 

 Vishakha  PRT   

 

Banwari Lal, Lab Attd

 

Computer Related work

Sonia Anand, PGT (CS)

 

 TC Admission

Hardev Singh PGT Bio

 

 RuchiDhiman, PGT (Physics)

 

VimmiDhawan PRT

 

Suresh Kumar PRT

 

Banwari Lal, Lab Attd

 

Computer Related work

Sonia Anand, PGT (CS)

 

5

House Masters

Shivaji :  Sonia Anand, PGT (CS)

 

Tagore: Q. Bari, PGT(Bio-Tech)

 

Ashoka :  Jasdeep Kaur ,PGT(Comm)

 

Raman :  Ruchi Dhiman ,PGT(Physics)

 

 

Vidyalaya Discipline

Dr. N.K Yadav, TGT (PET)I/C

 

 Q. Bari, PGT(Bio-Tech)

 

Rajwinder Kaur Sekhon, TGT (S.St)

 

Puneet Opal, TGT (Eng.)

 

Ruchi Dhiman,PGT (Physics)

 

Suraiya Parveen, HM

 

Ranjit Kaur, PRT

 

Sukhwant Kaur, PRT

 

Manjit Singh, PRT

 

 Suresh Kumar, PRT

 

Vimmi Dhawan, PRT

 

 HK Bawa, PRT

 

Coaches

 

Yoga Teacher

 

7.       

Child Rights Committee

Islam Khan, Vice Principal I/C

 

Sonia Anand, PGT (CS)

 

 Q. Bari, PGT(Biotech)

 

Ranjana Nayyar, TGT(Science)

 

Sadhna Gupta, TGT(English)

 

Manoj Kumar, TGT(Social Science)

 

Netram , TGT(Sanskrit)

 

Suraiya Parveen, HM

 

Ranjit Kaur, PRT

 

 Pooja , PRT

 

 SPS Bajwa, PRT

 

 Suresh Kumar, PRT

 

8.       

Scouts & Guides

Cubs & Bulbul

Madhuri, TGT(Hindi) I/C Guides

 

Saroj Verma TGT (Hindi)

 

Amar Pal, TGT (Science)- -I/C Scouts

 

Manoj Kumar, TGT (S.Sc)

 

 R.J Yadav, TGT (WET)

 

S P S Bajwa PRT

 

  Suresh Kumar, PRT   I/C Cubs

 

Manjeet Singh PRT

 

Sanjeev Kumar

 

Sukhwant Kaur I/C Bulbul

 

Himani Khanna PRT

 

9.       

Eco/Nature Club

Hardev Singh, PGT (Bio.) I/C

 

 Q. Bari, PGT(Bio-Tech)

 

RanjanaNayyar, TGT (Sci.)

 

 Amarpal  TGT Sci

  

Desh Raj, Sub Staff

 

10.    

 


Science Club

 

SaritaSapra, PGT (Chem.) I/C

 

 Q. Bari, PGT(Bio-Tech)

 

Hardev Singh, PGT (Bio.)

 

Ruchi Dhiman , PGT(Phy)

 

Ranjana Nayyar, TGT (Sci.)

 

 Amarpal TGT Sci

 

 

 

11.    

 

Excursion Committee

 

Hardev Singh,PGT (Bio)-I/C (Secondary)

 

Ranjana Nayyar, TGT (Sci.)

 

Manoj Kumar, TGT (S.Sc)

 

Puneet Opal, TGT (Eng.)

 

 H.K Bawa, PRT-I/C (Primary)

 

All Class Teachers

 

 

 

12.    

 

Social Science Club

 

Tarik Nagpal, PGT (Eco.) I/C

 

 Jasdeep Kaur, PGT (Comm.)

 

Rajwinder Kaur Sekhon, TGT (S.Sc)

 

Kuldeep Kaur Cheema, TGT (S.Sc)

 

Manoj Kumar, TGT (S.Sc)

 

Babita (Music) , Music Teacher

 

PGT (Hindi)

 

Narender Kaur, PGT (Eng.)

 

Manju Bala, TGT (DRGT)

 

 

 

13.    

 

 

Maintenance of Building

 

R.J.Yadav, TGT (WET) I/C

 

 Net Ram, TGT(Sanskrit)

 

Manju Bala, TGT (DRGT)

 

SuraiyaParveen, HM

 

Desraj, Sub Staff

 

 

 

14.    

Games and Sports Committee

Dr. N.K Yadav, TGT (P&HE) I/C

 

 Coaches

 

Yoga Teacher

 

 

 

15.    

Library Advisory Committee

Islam Khan, Vice Principal   

 

Suraiya Parveen, HM

 

Narender Kaur, PGT (Eng.)

 

 PGT (Hindi)

 

Dr. Sarita Sapra, PGT (Chem.)

 

Vasundhra, TGT (Lib.)

 

Suchitra Malhotra, PGT (Maths)

 

TarikNagpal, PGT (Eco.)

 

16.    

Furniture Committee

 Net Ram, TGT (Sanskrit) I/C

 

Manoj Kumar, TGT(SSt)

 

 SPS Bajwa, PRT

 

 

 

17.    

Vidyalaya Magazine and News Letter

Narender Kaur, PGT (Eng.) I/C

 

 PGT (Hindi)

 

SuraiyaParveen, HM

 

Madhuri, TGT (Hindi)

 

Puneet Opal, TGT (Eng.)

 

Net Ram, TGT(Skt)

 

Sadhna Gupta, TGT(Eng)

 

Manpreet KaurTGT Punjabi

 

 Saroj Verma TGT Hindi

 

Rajan Sehgal TGT Eng

 

H K Bawa PRT

 

18.    

 

Sanitation, Cleanliness & drinking Water Committee

 

SuraiyaParveen,HM  I/C

 

R.J.Yadav, TGT (WET)

 

 Q. Bari, PGT(Bio-Tech)

 

Vasundhra, TGT (Lib.)

 

 

 

 

 

19.    

First-Aid &

Medical Check– up

Ranjana Nayyar,TGT(Sci) I/C

 

Hardev Singh, PGT (Bio.)

 

Doctor

 

Jasvir Kaur-Nurse

 

20.    

 

Photography Club

 

ManjuBala, TGT (DRGT)I/C

 

Kuldeep Kaur Cheema, TGT (S.Sc)

 

Sonia Anand PGT CS

 

Bipender Kaur -Comp. Instructor (Secondry Section)

 

 

 

21.    

 

Raj Bhasha Committee

 

Saroj Verma , TGT (Hindi)I/C

 

Madhuri Yadav TGT (Hindi)

 

Meenakshi, TGT (Hindi)

 

Sonia Anand PGT CS

 

 

 

22.    

Canteen Committee

Islam Khan, Vice Principal    I/C

 

SuraiyaParveen, HM

 

Tarik Nagpal PGT (Eco.)

 

Kamaljeet Kaur, TGT (Maths)

 

23.    

P.A. System

R.J.Yadav, TGT (WET) I/C

 

Sanjeev Kumar, PRT

 

Harbhagwan, Lab Attd

 

BanwariLal, Lab Attd

 

24.    

Plants & Gardening

Ranjana Nayyar, TGT (Sci.) I/C

 

Hardev Singh, PGT(Bio.)

 

Q Bari, PGT(Biotech)

 

Amar Pal ,TGT (Sci.)

 

R.J.Yadav, TGT (WET)

 

Desh Raj, Sub Staff

 

   

25.    

 

IT Committee

 

 Sonia Anand, PGT (CS) I/C

 

Bipender Kaur, Computer Instructor(Secondary)

 

                            Computer Instructor(Primary)

 

 

 

26.    

 

School Decoration

 

ManjuBala, TGT(DRGT) I/C

 

Sadhna Gupta, TGT (Eng.)

 

Vasundhra, TGT (Lib.)

 

Madhuri Yadav, TGT (Hindi)

 

 J P Kaur TGT Maths

 

27.    

Teaching Aids & Teaching Aid Room

Manoj Kumar ,TGT(SST) I/C

 

Kuldeep Kaur Cheema, TGT (S.Sc)

 

Rajwinder Kaur Sekhon, TGT (S.Sc)

 

28.    

 

PTA

Sarita Sapra PGT Chem I/C

 

Saroj Verma TGT Hindi

 

 Meenakshi  TGT Hindi

 

   

Tarik Nagpal, PGT (Eco.) I/C

 

29.    

 

Prize Distribution Committee

 

Narender Kaur PGT Eng

 

Dr. Sarita Sapra, PGT (Chem.)

 

 Sonia Anand, PGT (CS)

 

30.    

Refreshment Committee

Ranjana Nayyar, TGT (Sci.) I/C

 

Vasundhra, TGT (Lib.)

 

Manoj Kumar , TGT(SSt)

 

Saroj Verma,TGT(Hindi)

 

Suraiya Parveen, HM

 

Manju Bala TGT Art

 

31.    

 

Fee Reconciliation

 

Suchitra Malhotra, PGT (Maths) I/C

 

Jatinder Kaur, TGT (Maths)

 

JP Kaur,TGT (Maths)

 

Kamaljeet Bhatt, UDC

 

 Sonia Anand, PGT (CS)

 

32.    

Disaster Management

Islam Khan, Vice Principal   I/C

 

Rajwinder Kaur Sekhon , TGT (S.Sc)

 

Kuldeep Kaur Cheema, TGT (S.Sc)

 

Ranjana Nayyar, TGT (Sci.)

 

Suraiya Parveen, HM

 

R.J.Yadav, TGT (WET)

 

Dr. N.K Yadav, TGT (P& HE)

 

Coaches

 

Yoga Teacher

 

All class teachers

 

33.    

 

Website Committee

 

 Sonia Anand, PGT (CS) I/C

 

Karamjeet Kaur,LDC

 

 Saroj Verma TGT Hindi

 

Computer Instructor Sec

 

34.    

Guidance and Counseling

Islam Khan, Vice Principal    I/C

 

Dr. Sarita Sapra, PGT (Chem.)

 

Narender Kaur, PGT(eng)

 

Vasundhra, TGT (Lib.)

 

, PGT (Hindi)

 

Sonia Anand, PGT (CS)

 

Rajwinder Kaur Sekhon, TGT (S.Sc)

 

Ranjana Nayyar, TGT (Sci.)

 

 

 

Tavanameet Kaur-Counsellor

 

35.    

AEP

Hardev Singh, PGT (Bio.) I/C

 

, PGT (Hindi)

 

Suchitra Malhotra, PGT (Maths)

 

Rajwinder Kaur Sekhon, TGT (S.Sc)

 

Sadhna Gupta, TGT (Eng.)

 

36.    

Maths Olympiad

Suchitra Malhotra,PGT(Maths) I/C

 

Jatinder Kaur, TGT (Maths)

 

Kamaljeet Kaur Sandhu, TGT (Maths)

 

JP Kaur, TGT (Maths)

 

 

 

 

 

37.    

Science Olympiad

Ranjana Nayyar, TGT (Sci.) I/C

 

Hardev Singh, PGT (Bio)

 

 Q. Bari, PGT(Bio-Tech)

 

38.    

English Olympiad

Narender Kaur, PGT (Eng.) I/C

 

Puneet Opal, TGT (Eng)

 

Sadhna Gupta , TGT (Eng)

 

 

 

Rajan Sehgal TGT(Eng)

 

 

 

 

 

39.    

Cyber Olympiad

Sonia Anand, PGT (CS)I/C

 

Suchitra Malhotra, PGT (Maths)

 

 

 

 

 

40.    

TERRI

Dr. SaritaSapra, PGT (Chem.) I/C

 

Hardev Singh, PGT (Bio)

 

Ranjana Nayyar, TGT (Sci.)

 

Amarpal, TGT (Sci.)

 

 

 

 

 

41.    

 

NTSE

 

Kamaljeet Kaur Sandhu, TGT (Maths) I/C

 

Sadhna Gupta, TGT (Eng.)

 

 Sonia Anand, PGT (CS)

 

42.    

Adventure Activities

 Net Ram,TGT(Skt) I/C

 

Manoj Kumar, TGT  (S.Sc)

 

 R.J Yadav, TGT (WET)

 

JP Kaur , TGT (Maths)

 

43.    

Income Tax

 Jasdeep  Kaur, PGT (Comm.)I/C

 

Kamaljeet Kaur Sandhu, TGT (Maths)   

 

Satpal Aiswal, Assistant

 

Kamaljeet Bhatt, UDC

 

44.    

Smart Class Room

Sonia Anand, PGT(CS) ,I/C

 

Narender Kaur, PGT (Eng.)

 

Ruchi Dhiman, PGT(Physics)

 

Suraiya Parveen, HM

 

45.    

Staff Room

Puneet Opal,TGT(Eng.) I/C

 

Sadhna Gupta TGT Eng

 

46.    

Maths Lab

Suchitra Malhotra, PGT (Maths) I/C

 

Jatinder Kaur, TGT (Maths)

 

Kamaljeet Kaur Sandhu, TGT (Maths)

 

JP Kaur, TGT(Maths)

 

47.    

 

Jr. Sc. Lab

 

RanjanaNayyar, TGT (Sci.)I/C

 

Amarpal, TGT (Sci.)

 

 

 

48.    

 

E-Content

 

 Sonia Anand, PGT (CS)I/C

 

Sadhna Gupta, TGT (Eng.)

 

Suraiya Parveen, HM

 

 

 

49.    

 

Transport

 

Hardev Singh, PGT (Bio)I/C

 

Manoj Kumar, TGT  (S.Sc)

 

Netram TGT Skt

 

Amarpal TGT Sci

 

 Narata Singh, Lab Attd

 

50.    

Back To Basics

Islam Khan, Vice Principal    I/C

 

All TGTs & PGTs teaching classes 6th to 8th

 

51.    

Subject Committee

(English)

Narender Kaur PGT(Eng) I/C

 

Puneet Opal TGT(Eng)

 

Sadhna Gupta,TGT(Eng)

 

Rajan Sehgal,TGT (Eng)

 

52.    

 

Subject Committee

(Hindi and Sanskrit )

 PGT (Hindi ) I/C

 

Madhuri Yadav TGT (Hindi)

 

Meenakshi TGT(Hindi)

 

Saroj Verma , TGT (Hindi)

 

 Net Ram, TGT(Sanskrit)

 

53.    

Subject Committee (Maths)

Suchitra Malhotra PGT(Maths) I/C

 

Kamaljeet Sandhu, TGT (Maths)

 

Jatinder Kaur, TGT (Maths)

 

JP Kaur, TGT (Maths)

 

54.    

 

Subject Committee (Science)

 

Dr. Sarita Sapra, PGT (Chem.) I/C

 

Hardev Singh, PGT (Bio)

 

Ruchi Dhiman, PGT (Phy.)

 

 Q. Bari, PGT(Bio-Tech)

 

Sonia Anand, PGT(CS)

 

RanjanaNayyar, TGT (Sci.)

 

 Amarpal TGT Sci

 

55.    

Subject Committee

(Social Science)

Tarik Nagpal, PGT (Eco.) I/C

 

 Jasdeep Kaur, PGT (Comm.)

 

Rajwinder Kaur Sekhon, TGT (S.Sc)

 

Kuldeep Kaur Cheema, TGT (S.Sc)

 

Manoj Kumar, TGT (S.Sc)

 

 

 

 

 

56.

 

 

 

Sexual Harrassment Prevention Committee

 

SaritaSapra, PGT (Chemistry)  I/C

 

Narender Kaur, PGT(English)

 

Q Bari,PGT(Biotech)

 

, PGT(Hindi)

 

 

 Hardev Singh, PGT(Bio)

 

57.

 

 

 

Grievance Redressal Cell

 

Sarita Sapra, PGT (Chemistry)    - I/C

 

Suchitra Malhotra, PGT(Maths)

 

 Tarik Nagpal, PGT(Eco)

 

Netram, TGT(Skt.)

 

58

Shaladarpan

Sonia Anand,PGT(CS)

 

Netram TGT Skt

 

Sadhna TGT Eng

 

Manoj Kumar TGT Sst

 

Vishakha PRT

 

Himani Khanna PRT

 

59

Fees Verification Committee

Sonia Anand,PGT(CS)

 

All class teachers

 

 

 

60

Student Council Committee

Narender Kaur, PGT(English) --I/C

 

PGT Hindi

 

Netram TGT Skt

 

Manju Bala TGT Art

 

NK Yadav PET

 

All House Masters